کرادسورسینگ چیه؟

واژه‌‌ی  ""crowd sourcing در زبان فارسی " جمع سپاری"  ترجمه می‌شه و دقیقا مفهوم اصلی این کلمه، همین ترجمه هست!

جمع سپاری از دو واژه‌ی "جمع" و "سپار" تشکیل شده. خب این یعنی چی؟

وقتی گروهی از مردم به‌صورت کاملا داوطلبانه، از یک پروژه، فرایند، ایده و... حمایت کنن، چه به‌صورت مادی، چه معنوی، بهش "جمع سپاری" گفته می‌شه. در "جمع سپاری" ، حمایت کنندگان دنبال سود مستقیم نیستن و اگر به هر دلیلی،پروژه با شکست روبه‌رو شه، صاحب اون ایده یا پروژه رو سرزنش و بازخواست نمی‌کنن.

خیلی از صاحبان کسب و کار، چون خودشون رو محدود به اتاق کارشون کردن، درست زمانی که قراره کارشون رو به بقیه معرفی کنن،به ضعیف‌ترین شکل ممکن عمل می‌کنن! ولی اگر از "جمع سپاری" استفاده کنن به‌خوبی می‌تونن روش ارتباط و ایجاد انگیزه‌ی پروژه‌های موفق دنیارو، الگو برداری کنن.

یکی از مشکلات کسب و کار ها اینه که به بهترین شکل ممکن و با کیفیت عالی کارشون رو اجرا می‌کنن ولی عملا مشکلی از کسی حل نمی‌شه! در واقع قبل از این کار، باید اعتبار سنجی می‌کردن که نکردن! ولی در روش "جمع سپاری" در ابتدا اعتبار سنجی انجام می‌شه.

به چهار صورت زیر می‌شه "جمع سپاری" رو انجام داد:

•    روش اول:در این روش، حمایت کننده بی هیچ چشم‌داشتی به شما کمک می‌کنه و حتی در مورد نتیجه کار قضاوت هم نمی‌کنه!

•    روش دوم: حمایت کننده با انگیزه‌ی بازگشت سود به شما کمک می‌کنه، مثلا شما نیاز به وام دارید، ولی امکان دریافتش وجود نداره، در این صورت از حمایت کننده مبلغی رو دریافت می‌کنین و بهش سود برمی‌گردونین.

•    روش سوم: در این روش، حمایت کننده با انگیزه‌ی مالکیت بهتون کمک می‌کنه، مثل شرکت‌هایی که بخشی از سهامشون رو واگذار می‌کنن. شما در قبال دریافت کمک، بخشی از مالکیت موقت یا دائم خدمات و محصولات رو به حمایت کننده‌ها واگذار می‌کنین.

•    روش چهارم: حمایت شونده و حمایت کننده همزمان سود می‌کنن، مثل سایت‌های خودبستری جمع سپاری، که در قبال کمک به ایده‌ها و پروژه‌ها، خودشون هم حمایت می‍شن.

تاریخ انتشار
1400-11-02 21:51:56
دسته محتوا
محتوا ، مجله مدد
پیوندک
محتوا های مرتبط