قوانین

پذیرش قوانین مدد، پیش نیاز بهره‌برداری از پلتفرم مدد و چارچوب و ملاک عمل برای ارائه هرگونه خدمت می‌باشد.

 

بخش اول؛ هویت و تعاریف

- هویت پلتفرم: شرکت رایانش هوشمند ترنج با نام تجاری راهوت به عنوان مالک سکوی مدد که از این پس مدد خوانده می‌شود، در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی خود پلتفرم مدد را طراحی نموده است.

 

- هویت مددرسان: مددرسان شخصی حقیقی است که با کمک‌های مالی و مهارتی خود مددکار پلتفرم مدد را در جهت پیشبرد اهداف مددکار، امدادرسانی به نیازمندان و عمل به مسولیت اجتماعی یاری می‌نماید.

 

- هویت مددکار: مددکار شخصی حقیقی یا حقوقی  تشکل مردم نهادی است که به فعالیت‌های اجتماعی و خیریه مشغول می‌باشد و پذیرنده‌ی سکوی مدد می‌باشد و با استفاده از بازوهای پلتفرم مدد از مشارکت‌های مردمی بهره‌مند می‌گردد.

 

- هویت مددیار: مددیار فرد مشهور و چهره‌ی شناخته شده‌ای (هنرمندان، ورزشکاران، اساتید و دانشمندان) است که گروه هواداران گسترده و پرتعداد خاص خود را دارد. اگرچه به دلیل مشغله کاری و یا عدم برخورداری از تخصص در حوزه فعالیت‌های اجتماعی و مددرسانی امکان بازیگری در نقش مجری را در این زمینه ندارد؛ اما با حُسن استفاده از شهرت و جایگاه اجتماعی خود در جهت دستگیری از مددجوها از اقدامات مددکار حمایت کرده و در پیشبرد اهدافشان از هواداران خود کمک می‌گیرد.

 

- هویت مددجو: منظور از کاربر «مددجو» فرد و یا خانواده نیازمندی که توسط مددکار شناسایی شده و تحت حمایت و سرپرستی می‌باشد. در سکوی مدد مبنتی‌بر منشور مدد گروه کاربر مددجو به سه دسته «خود باور»، «خود باخته» و «ناتوان» تقسیم می‌شوند.

 

- هویت نهاد: عموم نهاد‌ها و سازمان‌های حاکمیتی و بالادستی فعال و در زمینه مسائل اجتماعی و خیریه می‌باشد که به جهت تکمیل زنجیره و امکان حمایت مبتنی‌بر شفافیت از مددکارها از این گروه کاربر هم در پلتفرم مدد میزبانی می‌شود.

 

- تعریف بازو: سکوی مدد ابزارهایی نظیر مدد (قلک و حرکتمددجو، حراج، مهرواره، فراخوان، تشکیلات، هوادار و... را که در راهوت بازو می‌نامیم را برای اجرا شدن رخدادهای اجتماعی مبتنی‌بر شفافیت و جمع‌سپاری در اختیار شهروندان سکوی مدد (مددرسان، مددکار، مددیار و نهاد) قرار می‌دهد.

 

بخش دوم؛ قوانین مددکاری (پذیرندگی)

- مبتنی بر رسالت و ساز و کار فعالیت پلتفرم مدد و همچنین به جهت حفظ اعتماد کاربران نسبت به پلتفرم مدد، ارائه دسترسی مددکار به همه درخواست دهندگان و فعالان حوزه مسولیت اجتماعی میسر نیست و تنها قادر به میزبانی از تشکل‌های دارای مجوز فعالیت از نهادهای مرتبط دارای صلاحیت و دارای حساب بانکی حقوقی بنام تشکل که عضویت آنها در کارگروه پایش مددکار مورد تایید قرار گیرد خواهیم بود.

 

- امکان ارسال درخواست مددکاری برای سازمان‌های مردم نهاد، خیریه‌ها، مراکز نیکوکاری، گروه‌های جهادی، مساجد، هیئات مذهبی و مواکب اربعین حسینی دارای مجوز فعالیت معتبر و دارای حساب بانکی حقوقی میسر می‌باشد.

 

- پس از ثبت درخواست مددکاری، درخواست‌ها به ترتیب و براساس اولویت در کارگروه پایش مددکار مطرح خواهد گردید و تنها درخواست‌های تایید شده در کارگروه، در دستور کار اعطای دسترسی قرار می‌گیرد. مراحل پذیرش درخواست و نتیجه بررسی در کارگروه از طریق پیشخوان و نیز پیامک به درخواست دهنده اطلاع‌رسانی خواهد شد..

 

- درخواست مددکاری بایستی توسط کاربری که مدیریت تشکل را بر عهده دارد و نام وی در مجوز فعالیت درج شده و یا یکی از مدیران دارای اجازه و معرفی‌نامه رسمی از طرف تشکل ثبت گردد.

 

- در مورد مددکارهای با هویت شخص حقوقی یک نفر نماینده تام الاختیار بصورت کتبی به سکوی مدد معرفی می گردد. وظیفه اعلام کتبی نماینده جدید در آینده برعهده مددکار بوده و مدد در صورت عدم دریافت اعلام کتبی مسئولیتی نسبت به حقوق و عملکرد مالکیتی و مسئولیتی مددکار نخواهد داشت.

 

- برای حفظ حقوق قانونی و مالکیتی سکوی مدد و همچنین حقوق قانونی مددکارها، کلیه مددکارها موظف به ارائه اطلاعات هویتی خود شامل پروانه یا مجوز فعاليت، تصویر کارت ملی مدیر و موسس و درخواست اشخاص حقوقی همراه با تصویر روزنامه رسمی و تصویر آخرین آگهی تغییرات، به مدد می‌باشند. در صورتی که مدد، در هنگام تکمیل فرآیند ایجاد اشتراک و اعطای دسترسی به جهت تسهیل و تسریع امور اقدام به دریافت و کنترل این مدارک ننماید، پس از آن حق دریافت این مدارک همواره برای مدد محفوظ بوده و با عدم ارائه مدارک در زمان مقرر به مدد، دسترسی‌های مددکار به سکوی مدد ملغی محسوب می‌شود و اعتبار کیف پول مددکار مسدود می‌گردد و ضمنا عواقب اعلام ناصحیح اطلاعات مستقیم برعهده مددکار خواهد بود. مدد مسئولیتی در قبال کنترل صحت امضای مددکارها و نمایندگان آنها ندارد.

 

- مددکار با ثبت درخواست مددکاری اذعان می‌نماید که کلیه اطلاعات هویتی ارائه شده و نشانی‌ها و شماره تماس‌ها و همانند این‌ها، صحیح بوده و همواره در بروز نگه داشتن آن‌ها می‌کوشد. مدد حق دارد هر زمان که نیاز به کنترل این اطلاعات داشته تصویر برابر اصل این اطلاعات را از مددکار دریافت نماید. سکوی مدد حق دارد تا تکمیل اطلاعات صحیح و مستند نسبت به تعلیق خدمت اقدام نماید.

 

- با تکمیل فرم اطلاعات مددکار و ارسال اطلاعات، پیش ثبت نام مددکار در پلتفرم مدد انجام و پرونده مددکار تشکیل می‌شود و در این گام مددکار می‌بایست تا 72 ساعت پس از پیش ثبت نام نواقص را برطرف و مراحل ثبت نام را تکمیل نماید، در غیر اینصورت درخواست ملغی خواهد شد و پردازش نمی‌شود. همچنین در هر مرحله و وضعیت عضویت در صورت تشخیص نواقص در پرونده توسط پلتفرم موضوع از طریق پیامک به اطلاع مددکار خواهد رسید و مددکار موظف به رفع نواقص و ارايه مستندات درخواستی خواهد بود، در صورت عدم اقدام پلتفرم مدد مجاز به مسدودسازی دسترسی و اعتبار کیف پول مددکار خواهد بود.

 

- بهره‌برداری از پلتفرم مدد تنها منوط به گذراندن مراحل عضویت نیست و با تایید عضویت پایان نمی‌یابد. پایبندی به منشور مدد و قوانین مدد و اجرای کامل آن بصورت هوشمندانه توسط پلتفرم و نیز کارگروه پایش مددکار رصد می‌گردد و تعیین کننده چرخه‌ی فعالیت و حیات دسترسی مددکارها به پلتفرم مدد خواهد بود.

 

- در صورتی که خلاف آنچه مددکار اظهار نموده است برای پلتفرم مدد آشکار شود و یا فعالیتی غیرقانونی توسط وی مشاهده گردد و یا در صورت تخطی مددکار از قوانین مدد و یا منشور مدد دسترسی مددکار خاطی مسدود می‌گردد، همچنین پلتفرم مدد مجاز خواهد بود اعتبار کیف پول مددکار را تا تعیین وضعیت مسدود نماید و مطابق با نظر کارگروه پایش نسبت به برگشت تراکنش‌ها به اعتبار کیف پول مددرسان‌ها اقدام نماید و همچنین حق پیگیری موضوع و مطالبه خسارت از مجاری قانونی و قضایی برای پلتفرم محفوظ خواهد بود.

 

- تغییر مالکیت حساب مددکار و یا ارایه دسترسی مددکاری به افراد دیگر امکان پذیر نمی‌باشد و مددکار حق فروش یا واگذاری اشتراک، حساب کاربری و دسترسی پلتفرم مدد به افراد غیر را ندارد. و در صورت نقض این مورد، مدد هیچ‌گونه تعهدی در رابطه با ارائه خدمات به مددکار را ندارد و مدد مجاز به مسدوسازی دسترسی مددکار و مسدودسازی و برگشت اعتبار کیف پول مددکار می‌باشد و همچنین حق دعوی شکایت برای مدد محفوظ می‌باشد.

 

بخش سوم؛ تراکنش، مالی و حسابداری

- هدف از شکل‌گیری و ارائه‌ی سکوی مدد توسط راهوت تلاش در جهت پیاده‌سازی و عینیت بخشی به باورهای مذهبی و ملی درخصوص عمل به مسولیت اجتماعی می‌باشد و سکوی مدد هیچگونه درآمد و کارمزدی در قبال ارایه این خدمات گسترده نرم‌افزاری، برنامه نویسی، مدیریت و حسابداری ندارد و تمامی کمک‌های مردمی همانند با میزان مبلغ کمک مددرسان به اعتبار کیف پول مددکار افزوده می‌شود و پس از آن مطابق فرآیند پرداخت به حساب بانکی مددکار واریز خواهد شد.

 

- تراکنش پرداختی کمک مددرسان از طریق درگاه بانکی در پلتفرم مدد براساس قوانین شاپرک و بانک مرکزی به صورت متمرکز و تجمیعی براساس چرخه پرداخت شاپرک توسط شرکت درگاه پرداخت به حساب بانکی سکوی مدد (راهوت) واریز می‌گردد. حساب بانکی بکار برده شده توسط سکوی مدد برای دریافت تراکنش‌های درگاه پرداخت قرض‌الحسنه می‌باشد و مشمول کسب هیچگونه سود بانکی نمی‌باشد. 

 

- چرخه‌ی تسویه مدد برای پردازش درخواست‌های تسویه و انجام تسویه بانکی وجوه کمک‌های مردمی مددرسان‌ها به حساب مددکارها از شنبه تا چهارشنبه و در روزهای غیر تعطیل از ساعت 09:00 تا 16:00 می‌باشد.

 

- اعتبار قابل برداشت کیف پول مددکار وابسته به فاصله‌ی زمانی انجام تراکنش و واریز تراکنش به حساب سکوی مدد و ثبت درخواست تسویه می‌باشد و وجوهی از اعتبار کیف پول مددکار که براساس چرخه‌ی تسویه درگاه پرداخت،  به حساب بانکی سکوی مدد واریز شده باشد، 24 ساعت پس از واریز امکان برداشت را خواهند داشت.

 

- فرآیند پرداخت کمک‌ها به مددکار بسته به بستر دریافت کمک به این صورت می‌باشد، در قلک پس از شکستن خودکار قلک با فرارسیدن دوره و یا شکستن دستی قلک بدون دوره توسط مددکار و یا اتمام مهلت زمانی جمع‌آوری کمک؛ و در حرکت پس از به سرانجام رسیدن (موفقیت 100 درصد) حرکت و یا پایان مهلت زمانی جمع آوری کمک و یا در مورد حرکت‌های با مبالغ بسیار زیاد با ثبت درخواست تسویه علی‌الحساب توسط مددکار و در صورت پذیرش توسط مدد؛ درخواست تسویه بصورت خودکار ایجاد شده و برای حسابداری مدد ارسال می‌گردد که براساس چرخه‌ی تسویه مدد و اعتبار قابل برداشت کیف پول مددکار و سقف انتقال وجه مجاز بانکی (روزانه دو میلیارد ریال از حساب مبدا) و سقف اعتبار قابل برداشت روزانه مددکار (روزانه یک میلیارد ریال)، بصورت پرداخت بین بانکی با روش پایا انجام می‌شود که در لحظه پرداخت از حساب سکوی مدد کسر می‌گردد و نشست مبلغ در حساب مددکار وابسته به چرخه‌ی پایای بانک مرکزی می‌باشد.

لازم به ‌ذکر است حساب مراکز نیکوکاری در صندوق امداد ولایت کمیته امداد می‌باشد که عضو مستقیم شبکه شتاب نمی‌باشد و مبالغی که بصورت پایا به حساب آنها واریز می‌گردد در حدود 24 ساعت توسط بانک ملی مسکوت نگه داشته می‌شود و سپس به صندوق امداد ولایت ارسال می‌گردد که نیازمند پردازش غیرسیستمی در صندوق امداد ولایت می‌باشد بنابراین باتوجه به این تاخیر که از حیطه‌ی اختیار سکوی مدد خارج می‌باشد لازم است مددکارها از حداقل 48 ساعت پیش از موعد نیاز به وجه براساس چرخه‌ی تسویه مدد نسبت به ثبت درخواست پرداخت اقدام نمایند.

 

- براساس قوانین جدید ابلاغی توسط شاپرک، تراکنش‌های خرید کارت‌‌های بانکی از درگاه‌های پرداخت مشمول کارمزد می‌باشد که بصورت خودکار توسط شاپرک از حساب بانکی پذیرنده‌ی درگاه (سکوی مدد) روزانه به هنگام پرداخت مبلغ تراکنش‌ها کسر می‌گردد؛ پلتفرم مدد همانند مبلغ کمک مددرسان را مطابق با نیت او به مددکار واریز می‌نماید؛ سکوی مدد این حق را دارد که مبالغ کارمزد مربوط به تراکنش‌های مددکار را از وجوه درآمدی و غیر از کمک‌های مردمی از مددکار مطالبه و دریافت نماید.

 - لازم به ذکر است در صورت عدم ثبت درخواست تسویه توسط مددکار، اختیار امتیاز وجه مانده در حساب با مدیریت پلتفرم مدد می‌باشد.

 

بخش چهارم؛ ارتباط و پشتیبانی

روش ارتباطی مستند مددکار و مددرسان با پلتفرم مدد، ارسال درخواست پشتیبانی از طریق حساب کاربری در پیشخوان مدد به واحد پشتیبانی خواهد بود.

 

بخش پنجم؛ حقوق مالکیت مادی و معنوی

مالکیت مادی و معنوی تمامی حقوق سکوی مدد برای شرکت رایانش هوشمند ترنج محفوظ است و هرگونه سواستفاده پیگرد قانونی دارد.

 

بخش ششم؛ تغییرات قوانین

قوانین استفاده از خدمات سکوی مدد تابعی است از قوانین جمهوری اسلامی ایران و سایر قوانین بین‌المللی و توافقات مجامع بین‌المللی ناظر بر خدمات قابل ارائه پلتفرم مدد و از آنجا که این قوانین و توافقات در سطح کشور و بین‌الملل به‌طور برخط و ماهانه امکان تغییر دارند، سکوی مدد حق تغییرات آتی در قوانین را بر خود محفوظ می‌داند و نسخه قوانین بروز شده را از طریق پیوند به صفحه قوانین در وبسایت پلتفرم مدد در دسترس عموم خواهد بود. در ضمن پلتفرم مدد مسئولیتی نسبت به اطلاع‌رسانی نفر به نفر در خصوص تغییرات احتمالی نداشته و مددکار و مددرسان می‌بایست موارد را در صورت نیاز با مراجعه به وب‌سایت پلتفرم مدد کنترل نماید.

 

بخش هفتم؛ رفع مسولیت

مدد یک سکو (پلتفرم) و بستر می‌باشد که بازوهایی را در اختیار مددرسان و مددکار می‌گذارد، بنابراین مددرسان موظف به بررسی و انتخاب مددکار مورد نظر است و فعالیت‌ها و اقدام‌های مددکار مرتبط با پلتفرم مدد و راهوت نمی‌باشد و مددکار ملزم به رعایت کلیه قوانین می‌باشد و در صورت بروز مشکل و یا تخطی از قوانین، تمام مسئولیت برعهده مددکار می‌باشد و بایستی پاسخگو باشد.

 

بخش هشتم؛ پذیرش مواد قوانین

تمامی پذیرنده‌ها (مددکارها) و کاربرهای (مددرسان و مددیار و نهاد) سکوی مدد با عضویت در پلتفرم مدد آخرین نسخه مواد قوانین مدد را پذیرفته و ملزم به رعایت تمام موارد می‌باشند و نیازی به اخذ امضاء از ایشان نمی‌باشد.